Look ST DLX Enclosed Trailer 8.5×16 (K-DX10216-070)
NO FEES + LOWEST PRICE GUARANTEE!
Click For Details
1,699 reviews on Google Logo
We Offer:
▪️ Delivery options
▪️ Rent to own also available
Stock #70647
Specifications:
  • Make: Look
  • Model: K-DX10216-070
  • Year: 2025
  • Color: Black
  • Condition: New
  • Width: 102"
  • Length: 16'
  • Inside Height: 84"
  • Frame: Steel
  • GVWR: 7,000 lbs.
  • Empty Weight: 2,195 lbs.
  • Axle Capacity: 3,500 lbs.
  • Payload: 4,805 lbs.
  • Door/Gate/Ramps: Barn Doors
  • Hitch Type: Bumper Pull
Options Installed:
ColorBlack
Extra HeightAdditional 6in Extra Height
Wall UpgradeUpgrade 24″ OC Tube Wall Post to 16″ OC
Barn DoorsRear barn doors
Available Options:
Spare TiresSpare tires and mounts
Electrical OptionsMany Electrical options
Lighting OptionsLighting options
WinchesWinches
Tie DownsTie Downs
Door OptionsFront and rear door options
WindowsWindows
VentsVents
CabinetsCabinets
Flooring and Wall OptionsFlooring and Wall options
Heat & Air/GeneratorsHeat & Air/Generators
WheelsAluminum Wheels
Standard Features:
Standard features are subject to change based on the included options.
Brechbill Trailers – underside gooseneck winch track
BRECHBILL TRAILERS
NO FEES EVER!
LOWEST PRICE GUARANTEE!
NO DOCUMENT FEES
MOST DEALERS CHARGE HUNDREDS.
NO DEALER FEES
WE KEEP IT SIMPLE.
NO PREP FEES
WE PREP EVERYTHING AT NO EXTRA COST.
FREE PA REGISTRATION
NO REGISTRATION FEES FOR A YEAR.
FREE IN-TRANSIT PLATE
FOR OUT-OF-STATE CUSTOMERS.
FREE PA INSPECTION
GET A COMPLIMENTARY ONE-YEAR INSPECTION.
NO TITLE FEE
WE PAY THE TITLE FEE FOR YOU.
NO TRANSFER FEE
NEED YOUR REGISTRATION TRANSFERRED? IT'S FREE.
NO LIEN FEE
IF YOU FINANCE, WE WON'T CHARGE A LIEN FEE.
NO TIRE TAX
OTHER DEALERS PASS TIRE TAX TO THE CUSTOMER; WE DON'T.
NO COUNTY FEE
WE PAY THE COUNTY FEE FOR YOU.
LOWEST PRICE
Buying a Trailer - This is everything you need to know - FAQs
Here is our frequently asked questions (FAQs)
In most cases lead time is 1 to 8 weeks.
No Fees! Out The Door Price Up Front.
Find a Lower Price? We’ll Beat It!
Terms and Conditions:
  • The trailer must be identical in make, model, specifications, and year.
  • The quote must be an “out-the-door” price, including all fees and charges.
  • The dealer must be an authorized dealer with a verified Google My Business profile.
  • The quote must be from a dealer located within 200 miles of our location.
Shop with confidence, knowing you’re getting the best deal with Brechbill Trailer Sales LLC!
For more details, visit our showroom or contact our sales team today.
Pennsylvania Customers
  • Philadelphia County – 8%
  • Allegheny County – 7%
  • All other counties – 6%